close
تبلیغات در اینترنت
حصیر بافی 1393

لسکوکلایه عکس

این عکسها را غلامرضاوظیفه شناس مدیرسایت گرفته است .ادامه مطلب را بخوانیدوحتما نظر بدهید.منتظردیگرعکسهای من باشید .کپی برداری مجازاست.

حصیر بافی 1393
حصیربافی؛ هنر رو به فراموشی گیلان

هنر حصیربافی از هنرهای دیرینه گیلان بوده که کم کم به فراموشی سپرده شده است اما هنردوستان خواستار رونق بخشیدن به این هنر قدیمی هستند.
برای اینکه حصیر بافی به فراموشی سپرده نشود

تمامی مواد اولیه این هنر قدیمی و چند هزار ساله گیلان به وفور در استان تولید و با دستان توانمند صنعتگران گیلانی رشته های ساقه برنج و سوف به زیرانداز زیبا برای علاقمندان صنایع دستی تبدیل می شود.

حصیر بافی تنها به تولید زیرانداز در استان خلاصه نمی شود بلکه هنرمندان چیره دست گیلانی از سوف و ساقه برنج دست ساخت های متنوعی چون سبد، انواع زنبیل، سفره و کلاه که طرف داران بسیار زیادی دارد تولید می کنند.

حصیر منطقه گیلان  زبانزد خاص و عام در کشور است .

اما حصیربافان برای رونق بخشیدن به این صنعت دیرینه درخواست هایی از قبیل آموزش این صنعت به نسل جوان، ایجاد جایگاه های مخصوص برای عرضه مواد اولیه این صنعت و همچنین محل های دائمی برای فروش محصولات، بیمه کردن و حمایت مالی از حصیربافان و در نهایت جلوگیری از محصولات چینی به بازار داخلی از مسئولان داشتند.

 حصیربافی که شامل بامبوبافی و مرواربافی نیز می شود یکی از حرفه های بسیار کهن و قدیمی است و شامل انواع محصولاتی است که با استفاده از الیاف، ساقه و شاخه های گیاهان مختلف بافته می شود.


حصیربافی قدیمی‌ ترین هنردستی گیلانی هاست و متاسفانه روبه فراموشی است که به احیای دوباره نیاز دارد.

 با آموزش و پژوهش می توان این هنر با ارزش را حفظ و به نسل آینده منتقل کرد.

گسترش آموزش رشته حصیربافی در گیلان ضروری است

این هنرمند گیلانی گسترش آموزش رشته های مختلف صنایع دستی و جلوگیری از به فراموشی سپرده شدن آنها را امری ضروری برای فعالان این عرصه در تمام استان و شهرستان گیلان برشمرد.

اهنرمندان  گیلانی ابزار و وسایل مورد استفاده در حصیر بافی بسیار ساده و محدود بوده که شامل داس، انواع کارد، اره، رنده، انبر دست، قیچی، سوزن، درفش، دفتین و سنگ نفت است.

این ابزار بیشتر برای قطع گیاهان و پیراستن آنها به منظور آماده سازی مواد اولیه مورد استفاده قرار می ‌گیرد و گاهی نیز حین تولید به عنوان وسیله کمکی امر ساخت را تسهیل می ‌بخشد.

با تلاش های بی وقفه ای که در ارتباط با صنایع دستی استان صورت گرفته، وضعیت مطلوب تری نسبت به گذشته داریم و بسیاری از هنرهای سنتی و صنایع دستی که روزگاری در خطر فراموشی بودند، امروز آموزش داده شده و در ذهن مردم جای خود را یافته اند.


اینک  مقدمات ساخت هفت بازارچه صنایع دستی در استان فراهم شده است،

 با آموزش به علاقمندان هنر حصیر بافی و حمایت از تولید کنندگان می توان موجب رونق دوباره این هنر در گیلان شد. 

 بافت سبد و حصیر به اعتقاد اکثر محققان یکی از قدیمی ترین صنایع دستی و شاید کهن ترین آنها باشد، حصیربافی به دلیل استفاده از شاخ و برگ گیاهان در بافت آن از اولین دسته ساخته های بشری بوده که با یکجانشینی بشر و ایجاد کشاورزی به وجود آمده است.

با شروع کشاورزی صنایع وابسته به آن مانند حصیربافی (بافندگی) را زنان ایجاد کرده و توسعه داده اند و وجود این دو صنعت در ایران به دلایل متعددی نیم قرن از تمدن مصر، بیش از یک هزار سال از تمدن هند و افزون بر 10 هزار سال از تمدن چین جلوتر بوده است.

فرآورده های حصیری با توجه به تنوع و گوناگونی شکل تولید جزو آن دسته از صنایع محسوب می شوند که جنبه های هنری کمتر و جنبه مصرفی بیشتری دارند و بیشتر برآورنده نیازهای مصرفی محلی و منطقه ای به شمار می روند.

******

حصیر به روش های مختلفی در سطح کشور به ویژه استان گیلان تولید می شود که یکی از این شیوه ها با استفاده از چوبهای نیزار است که در اطراف مرداب ها و آبگیرها به صورت خودرو یافت می شوند. برای بافت این نوع حصیر پس از جداکردن نی ها از محل مورد نظر و خشک کردن آنها ابتدایی ها را به صورت یک اندازه می چینند و سپس با گذاشتن آنها بر روی هم و عبور نخ های که در بین نی ها زیر و رو می شوند نی ها را به وسیله نخ ها نگه می دارند.

در این نوع بافت نیز گاهی در حین کار از نخ های رنگی استفاده می شود و یا پس از پایان بافت به وسیله سوزن و با عبور نخ های رنگی از لای نی ها باعث ایجاد نقش بر روی کار می شوند. این نوع حصیر که در بعضی از مناطق عشایری با تزئینات بیشتر "چغ" خوانده می شود برای حفاظت اطراف سیاه چادرها از آن استفاده می شود و گاه نیز برای تقسیم داخل چادرهای عشایری به چند بخش جدا از هم مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا کار " پاراوان " را در زندگی شهری انجام می دهد. در پاره ای از مناطق شهری و روستایی از این نوع حصیر به جای پرده استفاده می شود.

******

بافت انواع حصیر را هنوز هم در گوشه و کنار کشور می توان فراوان یافت که علت آن را مواد اولیه مصرفی رایگان و فراوان و اشتغال بدون سرمایه، ابزار کار و روش آسان ذکر کرد.

 


این تولیدات جنبه های مصرفی بسیار قوی دارد و افزون بر آن انعکاس دهنده صریح و صادق روحیات و سلیقه ساکنان نقاط مختلف ایران و حکایت گر فرهنگ ادبی آنان است که نباید فراموش شود.

 علاوه براین با استمرار بافت سنتی به ویژه در جامعه  وسیع روستایی، نمادهای مذهبی، پیوستگی بین صنایع دستی و زندگی روزمره مردم از نظر جنبه های مصرفی و تزئینی، حذف واسطه بین تولید کننده و مصرف کننده، رسیدن به جایگاه منزلتی برای صنعتگر صنایع دستی می توان این صنعت را گسترش داد.


+ نوشته شده دردوشنبه 01 ارديبهشت 1393ساعت 6:9توسط غلامرضاوظیفه شناس لسکوکلایه مقیم (تهران) | | تعداد بازدید : 172

مطالب قبلی

صفحات وبلاگ