close
تبلیغات در اینترنت
لافند بازی درسراوان 1393

لسکوکلایه عکس

این عکسها را غلامرضاوظیفه شناس مدیرسایت گرفته است .ادامه مطلب را بخوانیدوحتما نظر بدهید.منتظردیگرعکسهای من باشید .کپی برداری مجازاست.

لافند بازی درسراوان 1393لافند بازی

این ورزش به نام های مختلف از جمله لافند بازی و بند بازی در گیلان رواج داشته است.
نقش های ایفاگر در این ورزش عبارتند از: بند باز یا پهلوان، و شیطانک که وردست پهلوان است، سرناچی دهل زن یا نقاره زن در این بازی که به هنگام جشنهای مختلف و با دعوت اهالی برگزار می‌شود.
پهلوان با ذکر دعا و حمد وثنا به درگاه خداوند و ذکر مناقب مولای متقیان بالای دار می‌رود و با چوبی که به منظور حفظ تعادل خویش در دست می‌گیرد از روی طناب رد می‌شود و با اجرای حرکات مختلف نمایشی مردم و تماشاگران را سرگرو می کند . در همین موقع  شیطانک با حرکات خنده آور خود مردم را سرگرم می‌کند و نوازندگان سرنا و نقاره به نواختن آهنگ‌های محلی شاد و هیجان انگیز می پردازند.
لافند بازی در روستاهای گیلان طرفداران فراوانی دارد . و این مراسم در عید نوروز و اعیاد مختلف و عروسی در روستاهای استان گیلان به اجرا در می آید.

امسال (1393) در تعطیلات عید نوروز ودر روزهای فروردین در سراوان  برگذار شد.

عکسهای این پست مربوط به مراسم لافند بازی سراوان در عید امسال (1393) می باشد.+ نوشته شده درسه شنبه 09 ارديبهشت 1393ساعت 6:19توسط غلامرضاوظیفه شناس لسکوکلایه مقیم (تهران) | | تعداد بازدید : 7

مطالب قبلی

صفحات وبلاگ