close
تبلیغات در اینترنت
سد امیر کبیر در منجیل 1393

لسکوکلایه عکس

این عکسها را غلامرضاوظیفه شناس مدیرسایت گرفته است .ادامه مطلب را بخوانیدوحتما نظر بدهید.منتظردیگرعکسهای من باشید .کپی برداری مجازاست.

سد امیر کبیر در منجیل 1393سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده می‌شود، در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری جادهٔ کرج به چالوس قرار دارد.

این سد، اولین سد چندمنظورهٔ کشور ایران، و یکی از منابع تأمین آب شهر تهران می‌باشد. دریاچهٔ این سد، یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی‌های قزل‌آلای رنگین‌کمان و قزل‌آلای خال‌قرمز است. انباشته شدن آب رودخانه کرج در پشت سد امیرکبیر علاوه بر کارایی آن در تولید انرژی برقابی و تامین بخشی از آب آشامیدنی شهر تهران، باعث بوجود آمدن دریاچه ای زیبا گردیده است که موجب استفاده‌های گردشگری و تفریحی و ورزشی از سد کرج شده است و یکی از بهترین استراحتگاه ها و جاذبه های طبیعی کرج را بوجود آورده است.

نام رسمی: سد امیرکبیر
کشور: ایران پرچم ایران
رودخانه: کرج
محل: ۲۸ کیلومتری شمال شرقی
شهر کرج در استان البرز
نوع سد: بتنی دوقوسی
ارتفاع از پی: ۱۸۰ متر
طول تاج: ۳۹۰ متر
ظرفیت تخلیه سرریزها: ۱٬۴۵۰ متر مکعب بر ثانیه
تاریخ آغاز ساخت: ۱۳۳۷
تاریخ ساخت:
۱۳۴۲
حجم مخزن: ۲۰۵ میلیون متر مکعب
طول دریاچه: ۵٫۵ کیلومتر
پانویس‌ها

سد امیرکبیر یک سد چند منظوره است. از این اهداف می‌توان به تامین آب لوله کشی شهرتهران و گسترش کشاورزی و آبرسانی به ۵۰ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی کرج نام برد. نیروگاه برق آبی این سد نیز با بیش از چهل شش سال فعالیت به شبکه برق کشور متصل و توانایی تولید ۹۰ مگاوات برق را داراست. هرچند این مقدار تولید برق را با توجه به حوضچه آبریز و دبی خروجی اش، بسیار کم می دانند و نقص در مهندسی سد را عامل این مشکل می دانند.

دریاچه پشت سد نیز یکی از مکان‌های توریستی است. و همچنین در آن ماهی‌های قزل آلای رنگی نیز یافت می‌شود. قایق سواری و جت اسکی نیز در قدیم در این دریاچه استفاده می شده است اما به دلیل گسترش آلودگی و خطر برای توریست‌ها شنا و قایق سواری در آن ممنوع شده است.


من این عکس را در تاریخ  19 / 3 / 1393  گرفتم  .


+ نوشته شده دریکشنبه 25 خرداد 1393ساعت 6:46توسط غلامرضاوظیفه شناس لسکوکلایه مقیم (تهران) | | تعداد بازدید : 49

مطالب قبلی

صفحات وبلاگ