close
تبلیغات در اینترنت
مجلس جمهوری اسلامی ایران در بهارستان 1393

لسکوکلایه عکس

این عکسها را غلامرضاوظیفه شناس مدیرسایت گرفته است .ادامه مطلب را بخوانیدوحتما نظر بدهید.منتظردیگرعکسهای من باشید .کپی برداری مجازاست.

مجلس جمهوری اسلامی ایران در بهارستان 1393مجلس شورای اسلامی در نگاه مردم ایران ، محلی است برای تدوین نظام ارزشی مورد قبول جمهوری اسلامی ایران و تهیه و تصویب قوانین اسلامی برای كلیه ی نیازهای جامعه در زمینه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، تبلیغی، نظامی، اخلاقی ، قضایی وهر چیز كه به زندگی فردی و عمومی مربوط می شود و به قانون نیاز دارد. نظام قانونی ِ غنی ،  قوی و پرمایه ای كه بتواند پاسخگوی همه نیازها باشد و همه ی روزنه های بی قانونی را كه ممكن است مستمسك این و آن برای سوء استقاده قرار گیرد ، ببندد و این كه مجلس، با مسائل روز به صورت فعال برخورد كند  و با آگاهی كامل ، اشراف بر وضعیت جامعه ، آینده نگری و دلسوزی ، به تهیه و تصویب قوانین لازم برای حل مشكلات مردم بپردازد.

درسال 1359 شمسی ، اولین دوره ی مجلس درمیان شور و شوق عمومی مردم افتتاح شد. افتتاح مجلس ،  یكی از مهمترین دلایل احترام به قانون و اهمیت دادن به رأی و نظرمردم در نظام جمهوری اسلامی است و وجود مجالس قانونگذاری در هر كشوری ، حكایت از وجود آزادی در نظام حكومتی آن می كند ، به همین منظور،هفتم خرداد ماه به عنوان روز " قانون " نامگذاری شده است.

قانون در نظامهای سیاسی كه دارای مجلس یا مجالس قانونگزاری هستند ، عبارت است از قاعده ای حقوقی ، كه در یك متن مصوب ، بیان و وضع می شود و به مرحله اجرا درمی آید و باید دستور اجرای آن توسط رئیس قوه مجریه صادر شود و جهت اطلاع عموم مردم در روزنامه های رسمی كشور منتشر گردد.

مهمترین ویژگی قانون ، كلیت و عمومیت داشتن آن است ؛ هیچ كس نمی تواند خود را از شمول اجرای قانون مستثنی سازد.

قانون در نظام جمهوری اسلامی

در نظام جمهوری اسلامی ایران ، نقش اصلی و نهایی بر عهده ی مردم است . نقش مؤثری كه این نظام به مردم داده است ، خود نمونه بارزی برای ملل تحت ستم شده است . در جمهوری اسلامی ، برقراری  حكومت قانون ، یك خواسته ی جدی و هدف اساسی است . اما نباید فراموش كرد كه دستیابی به حكومت قانون ، محتاج پیگیری ومراقبت است و راه پر فراز و نشیبی حهت استقرار حكومت قانون وجود دارد . از نظر برخورد قوای سه گانه با قانون نیز نكاتی  قابل ذكر است:

قوه ی مجریه باید مجری و حافظ قانون باشد . سلب اعتبار قانون در میان مردم از لحظه ای آغاز می شود كه دولتمردان موجب تخطی و تجاوز از قانون شوند.

مهمترین نقش قوه ی قضائیه ، برقراری سیادت قانون در تمام شؤون كشور است . قوه قضائیه باید با جدیت كامل از قانون شكنی صاحبان قدرت جلوگیری كند.

قوه مقننه نیز باید بر اجرای مصوبات خود كاملاً نظارت داشته باشد. قوه مقننه یكی از سه قوه ی حاكم در جمهوری اسلامی ایران است كه بخش مهمی از حقوق اساسی ، مرتبط با آن است ؛ مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان ، نقطه ی اصلی این قوه اند . این موارد در اصل 57 و 58 قانون اساسی ذكر گردیده است. درجمهوری اسلامی ، محور اساسی حاكمیت ملت از طریق نمایندگانی اعمال می شود كه درمجلس اجتماع می كنند و درباره امورمملكت ضوابطی را وضع می نمایند .

روند پذیرش قانون

مصوبات مجلس كه پس از طی مراحل مختلف و تأیید شورای نگهبان به صورت قانون ، لازم الاجرا می شود نخست به صورت لایحه ویا طرح به مجلس عرضه می گردد . لایحه ، به پیشنهاد دولت و طرح به پیشنهاد نمایندگان مجلس و یا شورای عالی استان ها به مجلس تقدیم می شود كه جهت سیر مراحل قانونی ، نخست در جلسه ی علنی مجلس طرح می گردد .

لایحه یا طرح مورد نظراز چهارحالت خارج نیست : عادی ،  یك فوریتی ، دو فوریتی ، یا سه فوریتی ؛ و پس از اینكه مجلس حالت مورد نظر را برای آن طرح یا لایحه در نظر گرفت ، چنانچه عادی یا یك فوریتی باشد به كمیسیون مربوطه ارجاع می شود و پس از آنكه تمام موارد آن طرح یا لایحه در كمیسیون مزبور مورد تصویب قرار گرفت ، در جلسه علنی مجلس مطرح می شود .

طرح یا لایحه ی دوفوریتی به كمیسیون ارجاع نمی شود و دو فوریت ، ضرورت سرعت در رسیدگی و اتخاذ تصمیم را بیان می كند و حالت سه فوریتی به معنی اتخاذ تصمیم در موارد اضطراری است .

در كنار مجلس ، شورای نگهبان قرار دارد كه شامل شش نفراز فقهای عادل و آگاه به مقتضیات زمان به انتخاب رهبر، و شش حقوقدان با پیشنهاد شورای عالی قضایی و رأی مجلس شورای اسلامی است  كه شش فقیه ، تطابق مصوبات با شرع و شش حقوقدان تطابق آن را با قانون اساسی  بررسی می كنند.

پیام امام (ره) به مناسبت اولین دوره مجلس شورای اسلامی

با انتخاب نمایندگان ، اولین دوره ی مجلس شورای اسلامی در سالروز ولادت امیرالمؤمنین علی (ع) در سیزدهم رجب 1400 ه. ق برابر با هفتم خرداد 1359 و در میان شورو شوق وصف ناپذیر ملت، رسماً افتتاح شد.

امام (ره) در پیام خود به اولین دوره مجلس فرمودند:

« مجلس مقدس جمهوری اسلامی ، كه اولین مجلس جمهوری اسلامی و اولین مجلس است كه با انتخابات آزاد انجام گرفت ، گشایش می یابد و من امیدوارم كه این مجلس به بركت این روز مبارك " روز ولادت علی علیه السلام" مجلس عدالت و پیرو اسلام و به نفع مسلمین و كشور اسلامی باشد... بنابراین ، اساس مجلس با چنین بینش و خواسته هایی تشكیل شد كه ملت مسلمان ایران به پای آن خون دادند... شما دوستان محترم، نماینده ی ملتی هستید كه جز به اسلام بزرگ وعدالت الهی اسلامی فكر نمی كند و انتخاب شما برای پیاده نمودن عدالت اسلامی است كه در طول سلطنت  ظالمانه  و غاصبانه ی  رژیم  شاهنشاهی از آن محروم بودند.من این عکس را در سال 1393  گرفتم»


+ نوشته شده درپنجشنبه 12 تير 1393ساعت 6:44توسط غلامرضاوظیفه شناس لسکوکلایه مقیم (تهران) | | تعداد بازدید : 9

مطالب قبلی

صفحات وبلاگ