یکی از سوالاتی که بارها مطرح شده این است که آیا تشعشعات آنتن های پراکنده در سطح کشور برای افراد رهگذر و شهروندان خطری دارد یا خیر؟ سوالی که تاکنون به طور شفاف به آن پاسخ داده نشده است. براساس گزارش های متعدد علمی بیان شده است که تاثیرات آنتن های bts برای انسان و به خصوص کودکان بسیار خطرناک بوده و عوارضی همچون سرطان و سایر بیماری ها را برای آنها در پی خواهد داشت. در مورد عوارض احتمالی ناشی از تشعشعات آنتن های bts هر یک از مسوولان و صاحب نظران نظرهای متفاوتی را ابراز داشته اند. در این خصوص رمضان علی صادق زاده، رییس کمیسیون مخابرات دور هفتم مجلس می گوید: «آنتن های bts به هیچ وجه ضرر و زیانی برای مردم ندارند؛ چرا که این آنتن ها معمولا در بالای ساختمان ها و به گونه ای نصب می شوند که شدت امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از آنها در سطح زمین بسیار پایین تر از حد مجاز باشد تا هیچ گونه خطری را برای افراد به وجود نیاورد.»
به گفته صادق زاده در ساخت این آنتن ها استانداردهای لازم رعایت شده و معمولا این آنتن ها در بالای ساختمان ها یا در مکان هایی نصب می شوند که شهروندان زیاد در آنجا تردد نداشته باشند. به اعتقاد وی آنچه بیشتر از آنتن های
bts روی بدن انسان تاثیر می گذارد، خود دستگاه های تلفن همراه است؛ چرا که به بدن انسان بسیار نزدیک بوده و امواج خطرناک آن روی بدن انسان تا حدودی به اثبات رسیده است. هرچند که این تاثیرات بسته به فرد و مقاومت بدنش اثرات متفاوتی دارد.
در مقابل چنین اظهارنظری اکثر متخصصان مغز و اعصاب بر این باورند که هر چند میزان تشعشعات این ایستگاه ها اندک هم باشد، اما به مرور در معرض قرار گرفتن دایم در مقابل این تشعشعات می تواند تاثیرات بسیار منفی را بر بدن افراد بگذارد.
  میزان تاثیر امواج الکترومغناطیسی آنتن های
bts با توجه به شدت و مدت زمان قرار گرفتن فرد در برابر آن بیشتر می شود.
تشعشعات الکترومغناطیسی همیشه بر سلامت انسان تاثیر داشته است. در همین ارتباط تحقیقاتی در جامعه آمریکا روی تاثیرات این امواج الکترومغناطیسی بر مغز انسان صورت گرفته که نشان می دهد میزان تاثیرگذاری با توجه به شدت بیشتر فرکانس و زمان زیاد قرار گرفتن فرد در برابر امواج بیشتر می شود.
هر چقدر به امواجی که از آنتن های
bts تلفن همراه ساطع می شود مثل آنتن هایی که در پشت بام یا حیاط منزل قرار می گیرد نزدیک تر باشیم خطرناک تر خواهد بود.
قوی ترین امواج زمانی به بدن می رسد که فرد زیر این آنتن ها قرار داشته باشد. اما هر چه از فاصله 5 کیلومتری آنتن ها دورتر شویم امواج قدرت خود را از دست خواهند داد. که هنوز پاسخ قطعی برای تاثیرات تشعشعات آنتن های
bts روی انسان وجود ندارد و واقعا کسی نتوانسته ثابت کند که این تشعشعات برای انسان مشکل زا یا غیر مشکل زا است.
اصولا آنتن های تلفن همراه دکل های مخابراتی و همچنین امواج ناشی از دکل های برق فشار قوی هر یک به نوبه خود اثرگذاری خفیف تا شدیدی را روی افراد دارند.
تلفن همراه
تمام این تشعشعات اگر در فاصله نزدیک بدن قرار گیرند، قلب یا سیستم اعصاب مرکزی یا گوش و چشم را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث ایجاد اختلالاتی در این اعضا یا بروز بیماری هایی می شوند.
 در زندگی امروزی اکثر افراد تحت تاثیر این امواج قرار دارند که در مورد امواج پرفرکانس و حتی سایر امواج توصیه می کنیم که این دکل ها تا شعاع معینی دور از مناطق مسکونی نصب شوند و چنانچه این آنتن ها یا دکل ها در مناطق مسکونی نصب شده اند، حتما باید جابه جا شوند؛ چون زندگی طولانی مدت افراد و خصوصا کودکان در مجاورت این دکل ها بسیار خطرناک است.
به هیچ وجه آنتن های
bts حتی اگر در مجاورت خانه فردی هم نصب شده باشد، آسیبی به افراد آن خانه نمی زند.
اگر یک آنتن
bts روی بام یا حتی حیاط خانه ای نصب شده باشد که اشعه ساطع شده از آن 200 وات باشد، می توانیم تصور کنیم که از این 200 وات 20 وات آن به طرف خانه فرستاده می شود که از این 20 وات 10درصد آن وارد خانه می شود.
در خوش بینانه ترین حالت از این 10درصد یک درصد آن ممکن است به فرد و بقیه جذب وسایل دیگر خانه مثل تلویزیون، یخچال و … شود با این شرایط می توان گفت امواج این آنتن ها به هیچ وجه خطری برای افراد ایجاد نمی کنند و حداقل آن این است که این ضررها تاکنون از طرف هیچ سازمانی ثابت نشده است.
بنابر اظهارات فتوت تمامی امواج و تشعشعات مربوط به آنها را نمی توان مضر دانست؛ چرا که از همین امواج رادیویی برای از بین بردن و سوزاندن میلیون ها سلول سرطانی استفاده می شود.
حدود 20 سال طول می کشد تا مشخص شود حال آن که 27 سال از ورود این دستگاه به جهان می گذرد و اگر قرار بود کسی از این امواج سرطان بگیرد، خیلی قبل تر افرادی در آمریکا و کشورهای دیگر باید از این دکل ها و امواج آن آسیب می دیدند.
بام های در تسخیر آنتن های
bts
یکی دیگر از مشکلاتی که این روزها بیش از پیش شهروندان را نگران کرده است، تسخیر بام های آنها توسط آنتن های
bts اپراتورها است تا جایی که در آخرین خبرها عنوان شده بود که شرکت ایرانسل برای توسعه شبکه خود با پرداخت پول های هنگفت به مالکان ساختمان ها و با زیر پا گذاشتن حقوق اولیه شهروندان، پشت بام های شهر تهران را یکی پس از دیگری به تسخیر خود در می آورد و اقدامات خود را مستند به مجوزهایی می کند که از شهرداری دریافت کرده است.
هر چند مسوول شرکت ایرانسل این گفته ها را تکذیب کرد و اظهار می دارد که تمامی این آنتن ها با آگاه کردن ساکنان از مضر نبودن آنتن ها و مجوز رسمی شهرداری کار گذاشته
می شود. در حال حاضر در کشور ما سه اپراتور به طور جدی در حال واگذاری خطوط تلفن همراه به متقاضیان خود هستند و این در حالی است که هر اپراتور برای پوشش شبکه و آنتن دهی نیاز به نصب دکل
bts در نقاط مختلف شهر دارد.
در حال حاضر آنتن های شرکت ارتباطات سیار در سطح شهر تهران به بیش از 2هزار تا 2500 دکل می رسد .
  این آنتن ها بدون ضر بوده و هیچ زیانی را به بدن انسان وارد نمی کند و حداقل تاکنون این مضرات از طرف هیچ سازمان جهانی به اثبات نرسیده است. استانداردهای استفاده شده در ساخت این آنتن ها تمام تجهیزاتی که در سطح شهر از آنها استفاده شده از استانداردهای بین المللی برخوردار بوده و اکثر آن تجهیزاتی هستند که از معتبرترین شرکت های اروپایی مانند نوکیا، زیمنس و سونی اریکسون وارد می کند..

همچنین وزارت بهداشت هم با استناد به گزارش های سازمان جهانی بهداشت عنوان کرده که قرار گرفتن ایستگاه های
bts خطری برای مردم ندارد؛ به شرط آن که خروجی از bts از شرایط موجود استاندارد، تجاوز نکرده و فاصله ایمنی 3 تا 5 متری اطراف آنها رعایت شوند