close
تبلیغات در اینترنت
یاکریم ( ادامه مطلب راهم بخوانید)

لسکوکلایه عکس

این عکسها را غلامرضاوظیفه شناس مدیرسایت گرفته است .ادامه مطلب را بخوانیدوحتما نظر بدهید.منتظردیگرعکسهای من باشید .کپی برداری مجازاست.

یاکریم ( ادامه مطلب راهم بخوانید)
چند روزی بود که دیدم دو یاکریم روی پنجره ما میشینند حس کردم که میخواهند لانه ای درست کنند.

به خاطر همین تصمیم گرفتم برایشان لانه ای درست کنم  که این لانه را برایشان درست کردم البته

آن ظرف را با پنجره پیچ مهره کردم که نیفتد و الان برای تایید لانه شان آمدن   و تایید هم کردن

*****************

یاکریم (نام علمی: Streptopelia decaocto) یک گونه از تیرهٔ کبوتریان و بومی آسیا و اروپا است.

یاکریم بزرگتر از دیگر گونه‌های قمری است و رنگ آن شنی صورتی یا نخودی کمرنگ است و نیم طوق سیاهی روی گردن دارد. پرواز این پرنده با سرعت کم است و بال‌هایش را بسیار کم تکان می‌دهد.

توضیحات : مشخصات: نر و ماده همشکل پرنده ای است با جثه ای متوسط از خانواده کبوتر که سری کوچک و دمی باریک و نسبتا بلند دارد به طور کلی رنگ پر و بالش از قهوه ای گچی تا خاکستری مایل به نخودی است که به وسیله نیم طوق هلالی سیاه روی گردنش قابل تشخیص می باشد. رنگ صورتی خفیفی روی سر و سینه وگردنش دیده می شود که در فصل زاد و ولد واضحتر است و همچنین حاشیه ای سفید و هاله مانندی طرفین نیم طوق سیاه گردنش مشاهده می شود و کنتراست زیبائی را به وجود می آورد. پر های وسطی دمش تیره تر و پرهای کناری، سفید و کمی کوتاهتر به نظر می رسند . شاهپرهای نخستین بالهایش قهوه ای تیره با حاشیه ای روشن می باشد که با بقیه پر و بال آن تضاد رنگی خاصی ایجاد می کند و لبه تحتانی بالهایش خاکستری متمایل به آبی است که هنگام پرواز نمایان است. از زیر ، نیمه انتهایی دم تیره اش سفید می باشد که به شناخت آن کمک می کند. با سرعت کم پرواز می کند بال زدنش کم دامنه است. پاهای کوتاهش هم رنگ بدن و منقارش سیاه رنگ است چشمانش عنبیه ای قهوه ای رنگ دارد که از فاصله دورتر سیاه به نظر می رسد و حلقه سفیدی دور آن دیده می شود. پرنده نابالغ سطح پشتیش قهوه ای تر و طوق گردنیش نا واضح است. یاکریم پرنده محتاطی نیست و اغلب بسیار نزدیک به محل سکونت انسان تغذیه می کند و در اطراف مزارع وانبارهای غلات بیشتر مشاهده می شود. تقریبا همیشه به صورت جفت دیده می شود، و مانند بسیاری از پرندگان، به جفت خود وفادار باقی می ماند.

زیستگاه : اغلب در مناطق کشاورزی، مراتع ، فضاهای پر درخت و همچنین در مناطق شهری و نزدیک محل سکونت انسان یافت می شود و در بوته‌ها ، بیشه‌ها و باغ‌های میوه آشیانه می‌سازد.

تغذیه : غذایش اغلب از دانه ها ، غلات و حبوبات است که انها را بیشتردر زمین های کشاورزی و محل سکونت انسان جستجو می کند

 مشخصات ظاهری: این پرنده، 29 سانتیمتر طول دارد و اندازه اش متوسط است، اما از سایر قمری ها بزرگتر بوده و به رنگ شنی صورتی با نیم طوق تیره در پس گردن و سر خاکستری دیده می شود. از قمری معمولی به واسطهی پیش بال بدون خال به رنگ شنی  قهوه ای متمایز می شود (درقمری معمولی خال های سیاهی در پیش بال دیده می شود) . زیر بال های سفید (قمری معمولی تیره است) .طوق گردن سیاه، بالای دم ساده ی روشن و فاقد لکه ی مشخص سفید در شکم است (که در قمری معمولی دیده می شود)، با سرعت کم پرواز کرده و در پرواز بال ها را کمتر تکان می دهد. اغلب بسیار شبیه نوع اهلی کبوتر باربری است، با این تفاوت که بدن نخودی کمرنگ بدون تیرگی روی شاهپرهای اولیه است.

 

صدا: صدای این پرنده شبیه «کوو – کوو- کو» شنیده می شود.

 

زیستگاه: این پرنده در شهرها و مناطق روستایی به سر برده و اغلب به صورت گروهی دیده می شود. در ایران، بومی و فراوان است. در گیلان نیز تولید مثل می کند.

 

حفاظت: با توجه به جمعیت فراوان این پرنده، بخصوص د رنواحی جنوب شکور، به جز کنترل شکار بی رویه اش، نیازی به برنامه ی ویژه حفاظتی ندارد

در بسیاری از شهرهای ایران به یاکریم معروف شده‌است. در حالی که یاکریم پرنده‌ای است با طوقی دور گردن که به طوقی نیز معروف شده‌است. یاد شده‌است به دلیل اینکه قمری خانگی بسیار تنبل است و از انسان هم نمی‌ترسد، در گذشته به منظور جلوگیری از شکار این حیوان توسط انسان به یاکریم معروف شده‌است

******


+ نوشته شده درچهارشنبه 05 شهريور 1393ساعت 10:56توسط غلامرضاوظیفه شناس لسکوکلایه مقیم (تهران) | | تعداد بازدید : 25

مطالب قبلی

صفحات وبلاگ