close
تبلیغات در اینترنت
چهارشنبه بازار در گیلان بندر کیاشهر (ادامه مطلب را بخوانید)1394

لسکوکلایه عکس

این عکسها را غلامرضاوظیفه شناس مدیرسایت گرفته است .ادامه مطلب را بخوانیدوحتما نظر بدهید.منتظردیگرعکسهای من باشید .کپی برداری مجازاست.

چهارشنبه بازار در گیلان بندر کیاشهر (ادامه مطلب را بخوانید)1394


 

 

حسن‌كياده در نيمه اول قرن نهم به دستور حسن كيا كارگيابن سيدحيدر كيا (متوفى 844) احداث، و به‌نام وى خوانده شد  نيز  وقايع مهمى كه در حسن‌كياده رخ داد، شكست مدعيان سلطنت و شورشيان اين ناحيه از قواى شاه‌طهماسب اول صفوى در 979 بود  كه نوشته است اين واقعه در 12 ربيع‌الاول 977 رخ داد). نام حسن‌كياده در شرح درگيريهاى نيروهاى دولتى و روسها با مجاهدان جنگل نيز مشاهده میشود  لوئى رابينو، كه از 1324 تا 1330 در ايران به‌سر برده، لاهيجان را يكى از بخشهاى نوزده‌گانه ولايت گيلان با هفت بلوك و حسن‌كياده را در بلوك لَشتِ نشاء آن ضبط كرده و گفته است كه ماليات ساليانه آن 10، 658،1 قران است. در زمان او، حسن‌كياده صيدگاه بزرگى در دهانه سفيدرود داشت. وى ارزش كالاهايى را كه از روسيه، از طريق بندر حسن‌كياده وارد میشد، در يك سال (از محرّم 1323 تا محرّم 1324) 400، 132 فرانك (هر 25 فرانك = 59 قران) و ارزش كالاهاى صادره به روسيه را 250، 893، 366فرانك ضبط كرده است رابينو خاطرنشان ساخته كه صيدگاه و بندر حسن‌كياده و صادرات آن درگذشته در دست بلژيكيها بوده و به نظر او، صيدگاه حسن‌كياده مهم‌تر از چمخاله بوده است. در اين صيدگاه، در فصل بهار ماهى خاويار صيد می شد و سردخانه جديدى در آن احداث كرده بودند و همه كارهاى صيدگاه، در زمينه‌هاى نجارى و قايق‌سازى و چليك و بشكه‌سازى، با چوبهايى كه از روسيه می آوردند، در خود صيدگاه انجام می گرفت در زمان قاجار، گروهى از كردهاى تبعيدى، در اين منطقه سكونت كردند و همراه با تركهاى مهاجر و ساكنان اوليه آن، كه گيلك بودند، ساكنان كنونى شهر را تشكيل دادند

حسن‌كياده در 1309ش به شهر بدل شد (ايران. وزارت كشور. معاونت سياسى، 1382ش، ذيل «استان گيلان»). در كتاب اسامى دهات كشور (ايران. وزارت كشور. اداره كل آمار و ثبت‌احوال نام آن به عنوان قصبه‌اى در دهستان آستانه شهرستان لاهيجان ضبط شده است و رزم‌آرا در حدود 1328ش حسن‌كياده را يكى از دهستانهاى سه‌گانه بخش آستانه شهرستان لاهيجان، واقع در مصب سفيدرود، با چهارمحله به نامهاى بالامحله، ميان‌محله، سردهنه و موسی چاى معرفى كرده و نوشته است ساكنان آن شيعه‌مذهب‌اند و به گيلكى، فارسى و تركى سخن می گويند.

 

 بخش كياشهر. در 4 بهمن 1343، شهر بندرى و بخش حسن‌كياده فرحناز ناميده شد  و در 21 ارديبهشت 1359، نام آنها به كياشهر تغيير يافت.

 

در تقسيمات‌كشورى جمهوریاسلامی ايران، از بخش كياشهر به‌مركزيت بندر كياشهر نام برده شده كه داراى يك شهر (كياشهر) و دو دهستان به نامهاى دهگاه/ دهكاه (به مركزيت دهگاه) و كياشهر (به مركزيت دهسر) است.

 

رشته‌كوه البرز در جنوب اين بخش امتداد دارد. سفيدرود* از ميان آن می گذرد و به درياى خزر می پيوندد حشمت‌رود (از شعبات سفيدرود) نيز در اين بخش جارى است (فرهنگ جغرافيائى آباديها و براى رفع مشكل كم‌آبى، سدى از نوع انحرافى خاكى روى آن احداث شده است رود ديگر در اين بخش، رود حسن كياده به عمق دوازده ساچين سرچشمه اين رود از آب باران است و نهر حسن كياده نيز ناميده شده است.

 

در سواحل بخش كياشهر، خروج گازهاى قابل اشتعال از دل خاك، گزارش و تأييد شده است .

 

بيشتر اهالى اين بخش به كشاورزى و صيادى اشتغال دارند. از محصولات آن برنج، تره‌بار و بادام‌زمينى است. پرورش كرم ابريشم نيز در آنجا متداول است. صنايع‌دستى بخش شامل بافتن تور ماهيگيرى و حصير و سبد، و ساخت جارو و قاشق و كاسه‌هاى چوبى است . از گذشته، در اين بخش سيب‌زمينى، چاى،ذرت و كنف كشت می شده‌است  در كياشهر سه بازار هفتگى داير است. در اين بخش، در ماههاى محرّم و صفر مراسم عزادارى خاصى برگزار می شوn . اماكن قديمى بخش كياشهر عبارت‌اند از : بقعه سه برادران در روستاى سالكده؛ بی بی هيبت در روستاى دهسر بقعه آقاسيدابوجعفر در گورستان عمومى كياشهر، كه به شهيدمزار و امامزاده آقاسيد نيز معروف است و بقعه سيدزكريابن امام موسی الكاظم در ميانكوى حسن‌كياده

 

شهر بندرى كياشهر، مركز بخش كياشهر. در نزديكى مصب سفيدرود در 27- مترى از سطح دريا، در شمال بخش و 18 كيلومترى آستانه اشرفيه واقع است بيشترين دماى آن در تابستان ْ36، كمترين آن در زمستان ْ3 سانتيگراد، و مقدار بارش ساليانه شهر حدود 640، 1ميليمتر است . در سرشمارى عمومى 1375ش، كياشهر 133، 14تن جمعيت داشته است .

 


+ نوشته شده دردوشنبه 17 فروردين 1394ساعت 18:26توسط غلامرضاوظیفه شناس لسکوکلایه مقیم (تهران) | | تعداد بازدید : 77

مطالب قبلی

صفحات وبلاگ